Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281
382
901031

Antoni Tàpies

(Spanien, 1923-2012)
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 910 - 3 390 EUR
3 330 - 3 880 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Antoni Tàpies
(Spanien, 1923-2012)

"Als mestres de Catalunya"

Färgserigrafi, 1974, numrerad 50/100, utgiven av Sala Gaspar, tryckt av Alexandre Tornabell de Arner. 210 x 100 cm.

Proveniens

Galleri 17, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Galfetti, 486

Konstnär

al Set”, vilken hade beröringspunkter med surrealismen och dadaismen. Tapies är representant för den informella konsten, som inspirerats av Miro och Dubuffet. Hans måleri har under 60-talet utvecklats i en allt formsträngare och asketisk ritning med tonvikt på struktur och materialeffekter, där han använder en kombination av lera och marmordamm, för att få fram en särskilt grov ytstruktur.