393A
909736
Pablo Picasso, efter
(1881-1973)

PABLO PICASSO, Efter, Färgakvatint, 1922, efter Pablo Picasso, signerad med blyerts och numrerad 56/200.

"Les saltimbanques". Utgiven av Galerie Bernheim-Jeune, Paris. 59,8 x 42,2 cm, bladstorlek 83,8 x 62,5 cm. (Arches).

Missfärgningar i bladets marginal. Fläckar i bladets marginal. Gulnad. Missfärgningar a tergo med fläckar. Pappersslitage/förlust längs plåtmärkets övre kant.

Utropspris:

80 000 - 100 000 SEK

8 325 - 10 406 EUR

Klubbat pris:
85 000 SEK

Ginestet/Pouillon, E 634.

Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32