892407

51. STIG LINDBERG, "TV-koppar", 6 st med fat, fajans, Gustavsbergs studio 1950-tal.

Handmålad geometrisk polykrom dekor. 4 koppar och 5 fat signerade med studiohand i blått, SWEDEN 194, en kopp signerad med studiohand i blått 194 och en kopp med studiohand i blått, fat signerat med studiohand i blått, SWEDEN V/194. Målarsignaturer för Eduard Berchold, Karin Gustavsson, Gofredo Nanini och Helinä Pitkänen. Kopparnas höjd 5,8 cm, fatens längd 24 cm.

Obetydligt slitage under kopparnas ring.

Följerätt
Nej
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK/624 - 832 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
9 800 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist Design & Modernt Konsthantverk

+46 8-614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto