892407

51. STIG LINDBERG, "TV-koppar", 6 st med fat, fajans, Gustavsbergs studio 1950-tal.

Handmålad geometrisk polykrom dekor. 4 koppar och 5 fat signerade med studiohand i blått, SWEDEN 194, en kopp signerad med studiohand i blått 194 och en kopp med studiohand i blått, fat signerat med studiohand i blått, SWEDEN V/194. Målarsignaturer för Eduard Berchold, Karin Gustavsson, Gofredo Nanini och Helinä Pitkänen. Kopparnas höjd 5,8 cm, fatens längd 24 cm.

Obetydligt slitage under kopparnas ring.

Följerätt
Nej
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK / 624 - 832 EUR
Klubbat pris
8 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Camilla Behrer

Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk

+46 (0)8 614 08 19
camilla.behrer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto