120
908213

Annika von Hausswolff

(Sverige, Född 1967)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 260 - 7 010 EUR
5 470 - 7 290 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Annika von Hausswolff
(Sverige, Född 1967)

"Allting hänger ihop ha, ha, ha", 1999

Signerad Annika von Hausswolff och daterad 1999 och numrerad AP 2 a tergo. C-print silikonmonterad på akrylglas, 110 x 140 cm. Total upplaga 3 + 2 AP.

Proveniens

Inköpt direkt från konstnären av nuvarande ägare.

Motivet har bland annat varit utställt på:
ARoS Aarhus Kunstmuseum, "Annika von Hausswolff, It all ends with a new beginning", 26 april – 11 augusti 2013.
Magasin III, Stockholm, "Ich Bin Die Ecke Aller Räume", 9 februari - 8 juni 2008.

Maria Kappel Blegvad (red), "Annika von Hausswolff, It All Ends with a New Beginning", 2013, avbildad bild nr 5.
Magasin 3 Konsthall Stockholm, "Ich bin die ecke aller räume", 2008, avbildad (detalj) på uppslag och avbildad i catalogue raisonné sid 116.
Charlotte Cotton, "The Photograph as Contemporary Art", 2004, avbildad sid 39.
Annika von Hausswolff och Sara Arrhenius, "Annika von Hausswolff in Dialogue With Sara Arrhenius", 2004, avbildad sid 26.

Motivet finns i följande samlingar:
Astrup Fearnley Museet for Moderne Kunst, Oslo.
Harvard Art Museums, Cambridge, USA.
Magasin III, Stockholm.
Privat samling, USA.

Sedan 1990-talet har von Hausswolff utvecklat ett bildspråk som väcker känslor av såväl obehag som nyfikenhet inför de oväntade vardagliga situationer och makabra historier som avbildas. I hennes noggrant iscensatta fotografier vars uttryck pendlar mellan det dokumentära och det fiktiva är den mänskliga kroppen ofta närvarande eller har lämnat spår efter sig: nakna övergivna kroppar i natursköna miljöer eller minnen av människors närvaro i form av dammtussar, oordnade soffkuddar eller skjortor. Med utgångspunkt i bekanta motiv och konsthistoriska referenser avbildar hon scenarios föreställda och utförda av henne själv. Färgskalan är dämpad i toner av beige, rosa, brunt samt olika nyanser av hud. Hudfärgade strumpbyxor är en återkommande detalj.

Konstnär