129
916973

Fredrik Wretman

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Fredrik Wretman
(Sverige, Född 1953)

FREDRIK WRETMAN, aluminium, fotografi och akrylglas. Signerad Fredrik Wretman och daterad -91.

"Metropolitan museum of art", 1991, ur serien "American Floors". Höjd 18, bredd 45 cm.

Smärre repor.

Proveniens

Galleri TRE, Stockholm.

Konstnär

Wretman, Fredrik f. 1953 i Stockholm. Svensk skulptör och fotograf. Utbildad vid Gerleborgsskolan 1972-1975, ABF:s konstskola 1975-1976, Kungliga Konsthögskolan 1980-1985, där han har varit lärare liksom på Konstfack. Är en av Sveriges mest etablerade konstnärer med en mängd utsmyckningsuppdrag bakom sig. Tidigt har utnyttjade han videokameran för att finna nya uttryck och gestaltningar. I projektet ”Goatrans” på Färgfabriken uppträdde han själv i 32 orangefärgade upplagor ”som Buddha” tillsammans med vattenprojektioner från Stilla Havet, Amazonas och Trondheimsfjorden. Under mer än tjugo år har han arbetat med vatteninstallationer, oftast i stora format där han omskapar omgivningen i oändlighet. Reflektioner och speglingar i vattenytor framkallar överraskande illusioner och dubbeltydigheter. Fredrik Wretman har en märklig förmåga att finna nya vägar inom konsten.