139
910161

Brian Duffy

(Storbritannien, 1933-2010)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
6 980 - 8 720 EUR
7 300 - 9 120 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Brian Duffy
(Storbritannien, 1933-2010)

"David Bowie - Aladdin Sane (Closed Eyes)", 1973

Signerad och intygad a tergo av fotografens son Chris Duffy. Upplaga 38/75. Archival pigment print, bildyta 51 x 51 cm.

Victoria Broackes & Geoffrey Marsh (red.), "David Bowie is the subject", utställningskatalog Victoria and Albert Museum, London, 2013, jämför omslagsbild från "Aladdin Sane", 1973, avbildad helsida i färg, [45] sid 74;
Kevin Cann & Chris Duffy, "Duffy/Bowie - Five Sessions", 2014, jämför "Aladdin Sane. From the original 'Aladdin Sane' dye transfer cover artwork", avbildad helsida i färg sid 71 samt "Aladdin Sane. Completed front-cover design" avbildad helsida i färg sid 73. Se även alternativa versioner, dokumentärbilder samt text under kapitlet "Aladdin Sane. Session Two: January 1973", sid 33-83.

Brian Duffy definierade bilden av 60-talet och han var lika känd själv som stjärnorna han fotograferade. Tillsammans med David Bailey och Terence
Donovan dokumenterade han, och bidrog till skapandet av, det så kallade Swinging London. Han har fotograferat för såväl Vogue och Elle som för Glamour och Esquire. Duffy samarbetade med David Bowie under många år och de gjorde flera projekt ihop. Bland annat tre lp-omslag, den mest populära av är ”Aladdin Sane” som kom ut 1973. Bilden på den sminkade Bowie har till och med kallats för popens Mona Lisa. Duffy hade ett stort inflytande på hur den offentliga bilden av Bowie skapades. I slutet av 70-talet tröttnade Duffy på fotografering och brände en
stor mängd av sina negativ. De bilder som fortfarande finns kvar ger en bra överblick av brittisk mode- och kulturhistoria.
Efter Duffys död 2010 har hans verk visats i flera utställningar bl.a. På National Portrait Gallery, London och Tate, Liverpool.