817661

141. ANNEÈ OLOFSSON, "Betty?", 2011.

Signerad Anneè Olofsson a tergo. Unik. C-print monterad på aluminium 102 x 72 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Dep,art,ment, Stockholm.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK/10 362 - 15 544 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
127 500 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Kulturhuset, Stockholm, "The Face of All Your Fears", 5 mars - 15 maj 2011.

Alice Hutchison m.fl, “Surgery of the heart”, 2017, avbildad.

Övrigt

Anneè Olofssons konst behandlar relationer, familjeband och maktstrukturer. Den handlar om barndomen, åldrandet och döden, att glömma och att minnas. Tidens obönhörliga rörelse och hur den påverkar oss går som en röd tråd genom hennes konstnärskap.

Ett av flera exempel på Olofssons pågående dialog med konsthistorien och det referensbibliotek som den skapar är "Betty?", 2011, som refererar till den tyske konstnären Gerhard Richters välkända porträtt av sin dotter Betty utfört 1988. Olofssons fotografi har exakt samma mått som denna målning. Dessutom finns fotografiet bara i ett unikt exemplar, precis som Richters målning.

Genom åren har Olofsson ofta använt sig av sin egen och sina föräldrars kroppar i sina bilder och videoverk. I Richters målning är Betty evigt ung men i den här iscensättningen så är det en äldre kvinna som avbildas. Detta verk visades på Olofssons stora retrospektiva utställning 2011, "The Face Of All Your Fears" på Kulturhuset i Stockholm.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 8-614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto