156
914684

Steve Schapiro

(USA, Född 1934)
Utropspris
120 000 - 140 000 SEK
10 600 - 12 400 EUR
11 200 - 13 100 USD
Klubbat pris
100 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Steve Schapiro
(USA, Född 1934)

"Low, David Bowie, New Mexico", 1975

Signerad Steve Schapiro och numrerad 4/12. C-print, bildyta 76 x 76 cm.

Proveniens

Pelle Unger Gallery, Stockholm

Steve Shapiro tog fotot 1975 i New Mexico under inspelningen av filmen The man who fell to earth i regi av Nicholas Roegh efter en bok av Valter Trevis. Bowie spelar huvudkaraktären Newton, en alien som till slut blir strandad på jorden.

Efter en hektisk period i LA flyttar Bowie tillsammans med Iggy Pop till Berlin 1976. Low (release 14 Jan 1977) utgör det första albumet i Bowies sk. Berlintrilogi. Shapiros bild från New Mexico blev omslagsbilden till Low.

Broadway uppsättningen Lazarus (Bowie/van Hove), med premiär 7 December 2015, är en extrapolering av The man who fell to earth. Newton, nu spelad av Michael C Hall, reser i slutscenen hem i en raket. Bowie avlider några veckor efter premiären.

Melody Maker om Low, januari 1977:
“En enastående skiva och definitivt det mest intressanta Bowie har gjort någonsin”

Konstnär

Steve Schapiro är känd som fotograf och har arbetat som filmfotograf på över 200 Hollywoodfilmer. Han har gjort numera klassiska porträtt av rockstjärnor, filmstjärnor och politiker från 1960- och 70-talen: Midnight Cowboy, Taxi Driver och Gudfadern del III. Schapiro är även känd som dokumentärfotograf och har skildrat narkotikamissbruk, medborgarrättigheter och presidentkampanjer. Han har porträtterat idag världsberömda artister som René Magritte, Robert Rauschenberg och Andy Warhol.