168
916987

Juan Pedro Fabra Guemberena

(Sverige, Född 1971)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Juan Pedro Fabra Guemberena
(Sverige, Född 1971)

"True colours", 2002

Signerad Fabra och daterad 2002 a tergo. C-print monterad på aluminium 180 x 250 cm.

Proveniens

Jämför med Juan-Pedro Fabra True Colours, 2002, Moderna Museet, Stockholm.

Karlskrona Konsthall, Safe samlingsutställning 4 juni – 34 augusti 2005.

Juan-Pedro Fabra är född i Uruguay, men bosatt och verksam i Sverige. Bara ett år efter att Fabra gått ut Konsthögskolan i Stockholm fick han sitt genombrott på Venedigbiennalen 2003, där han visade en installation med stillsamma videor av vakande soldater i svensk sommarnatur.

Naturen är ständigt närvarande i Fabras arbeten. Allt det som sker i bilderna, alla iscensättningar i hans videoverk såväl som fotografier, har naturen som scen och rekvisita. Hans arbeten behandlar den nordiska nationalromantiska traditionen, där skogen och naturen är bärare av fantasier om troll och andra väsen. Men i sviten där True Colours ingår uppmärksammas även den nära relationen mellan stat, maktutövande, territoriebevakning och våld, frågor som blev högst aktuella efter terrordåden i New York 11 september 2001 samt den påföljande invasionen av Afghanistan. Nationalstaten, som utvecklades under de romantiska strömningarnas 1800-tal, och dess roll i dagens samhälle sätts i Fabras verk in i en kontext genom att konstnären förenar en romantisk estetik med samtida svenska militärer.

I verket True Colours återges svenska soldater i ett grönskande och snårigt landskap. Deras kamouflerade kläder och färgade ansikten gör att de nästan flyter ihop med naturen. Soldaterna väntar i stillhet, men på vad är oklart. Avsaknaden av en tydlig hotbild såväl som ett uppdrag gör att en skrämmande osäkerhet odlas. Samtidigt som naturen ger dem skydd blir de ett med den, och nästintill slukas av den. Soldaterna intar mer och mer rollen av fantomfigurer, såsom troll eller andar, som besjälar skogen. Naturen ger och naturen tar.