28
913878

Oskar Mörnerud

(Sverige, Född 1976)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Ansvarig specialist samtida konst och fotografi
+46 (0)702 63 70 57
Oskar Mörnerud
(Sverige, Född 1976)

OSKAR MÖRNERUD. Signerad Oskar Mörnerud a tergo. Utförd 2005/06. Akryl på papper.

"Allt i Europa i Färg/Husvagnsfabriken". 40 x 60,5 cm inklusive ram.

Ej examinerad ur ram.

Proveniens

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm.

Angelika Knäpper Gallery, Stockholm, 19 februari – 19 mars 2005.

Mörnerud tilldelades Fredrik Roos stipendium 2011. I samband med prisutdelning hade Mörnerud en utställning på Moderna Museet i Malmö mellan 16 november 2011 - 22 januari 2012.