32
892318

Ernst Billgren

(Sverige, Född 1957)
Utropspris
175 000 - 200 000 SEK
15 300 - 17 500 EUR
16 000 - 18 200 USD
Klubbat pris
140 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Ernst Billgren
(Sverige, Född 1957)

"Abstrakt räv"

Signerad med monogram EB. utförd 1993. Blandteknik och mosaik på pannå ca 75 x 86 cm.

Proveniens

Galleri Lars Bohman, Stockholm.

Kännetecknande för Ernst Billgren är hans oförvägna sätt att ställa gängse uppfattningar om vad som är god konst på ända. Han blandar skönmåleri med kitsch och släpper in djur och fåglar i finrummen som om det aldrig existerat några gränser. Konstverken förenar ofta historiska teckensystem och referenser samt folkliga uppfattningar av konst i en vilja att undersöka samtiden och konstnärliga konventioner.

Ernst Billgren är född 1957 och studerade vid Valands konsthögskola 1982 – 1987. Redan då valde han att gå sin egen väg och ifrågasätta och utmana gängse konventioner inom måleriet. Han anses idag vara en av Sveriges mest betydande konstnärer. Ernst Billgrens konstnärskap präglas av en bredd och mångfald som är unik i det svenska konstlivet. Hans konstnärliga produktion omfattar så vitt skilda discipliner som måleri, skulptur, scenografi, skönlitteratur, film, musik och möbeldesign. Rakt igenom dessa olika verksamhetsområden finns tydliga kännetecken. De motivgrupper som är igenkännbara från Billgrens produktion är framför allt hans intressanta undersökningar av naturmåleriet, det nationalromantiska och det mytologiska. Med stor hantverksskicklighet, och ofta med en stor portion humor, arbetar han med olika material såsom mosaik, trä, brons, cement, kakel och glas.

Konstnär