41
903682

Martin Wickström

(Sverige, Född 1957)
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 100 - 13 300 EUR
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
105 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Martin Wickström
(Sverige, Född 1957)

"Bad Moon Rising".

Signerad Martin Wickström och daterad -12 a tergo. Duk 55 x 110 cm.

Proveniens

Galleri Aveny, Göteborg.

Galleri Aveny, Göteborg, "Martin Wickström", 20 oktober - 18 november 2012.

Likt Carl Fredrik Reuterswärd gjorde i en annons i NY Harald Tribune 1963, annonserade Martin Wickström att han tog semester från 2009 till hösten 2011. Året därpå, 2012, var han tillbaka med inte mindre än tre utställningar i Göteborg, Malmö och Stockholm.

De utställda målningarna i stort format med motiv hämtade från solnedgångar i Hollywood, husfasader i New York och 1950- och 60-talets glamorösa filmstjärnor ger ett till synes glättigt intryck. Bakom den kitschiga ytan med referenser till den amerikanska pop-konsten döljer sig dock mörkare stråk som dels berör sorger i konstnärens eget liv dels ställer frågor kring vår besatthet av att visa upp en perfekt, fläckfri yta.

”Martin Wickström har med åren mejslat fram en omisskännlig air av nostalgi och popkonst i sina arbeten. Präglade av en känsla av vemod, men samtidigt med ett nästan fetischistiskt förhållningssätt till den måleriska ytan.” Milou Allerholm, DN, 7/9 2015

Konstnär