903696

48. DAN WOLGERS, "Sagesmän (dubbla män)".

Signerad DW och daterad -07 och numrerad 2/3. Brons. Längd ca 195 cm, bredd 66, djup 53 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Utropspris
350 000 - 400 000 SEK / 36 269 - 41 451 EUR
Klubbat pris
250 000 SEK
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.

Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Cire Perdue", 17 november - 21 december 2007

Lars Bohman Gallery, "Cire Perdue", 2007, avbildad på helsida.

Övrigt

Det finns knappast någon annan svensk konstnär som rört om begreppen så mycket och så konsekvent under de senaste decennierna som Dan Wolgers. Han fick sitt stora genombrott med utställningen ”Se människan” (1992-1993) på Liljevalchs konsthall. 2007 presenterade Wolgers sina första bronsskulpturer på Galleri Lars Bohman med utställningen ”Cire Perdue” där "Sagesmän (dubbla män)" fanns med. Cire perdue är ett fackuttryck för en bronsgjutningsmetod, där gjutformen förstörs i gjutningsprocessen. Kanske har du sett den största av hans skulpturer på Stadsgårdskajen i Stockholm? I samband med invigningen av konsthallen Fotografiska våren 2010 placerades Wolgers 2,75 meter höga bronsfigur ”Torso” utanför huvudentrén.
Att kommunicera och tala med sin omgivning är Wolgers stora drivkraft. Precis som hans övriga objekt verkar "Sagesmän (dubbla män)" på betraktaren med överraskningens plötslighet, den väcker både lust och häpnad. En skulptur som är en bänk som är ett gott sällskap.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Karin Aringer

Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst

+46 (0)8 614 08 57
karin.aringer@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto