58
836902

Maria Miesenberger

(Sverige, Född 1965)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Maria Miesenberger
(Sverige, Född 1965)

"Breaking Loose/Giving in"

Signerad MM och daterad 13 och numrerad 5/7. Uranglas. Höjd 14, längd 26 cm.

Proveniens

Lars Bohman Gallery, Stockholm.

Ett annat exemplar ur upplagan var utställt på Lars Bohman Gallery, Stockholm, "Maria Miesenberger 'Reflektioner / Reflections' ", 12 januari - 10 februari 2013.

Konstnär

Maria Miesenberger slog igenom på 1990-talet med en serie fotografier baserade på bilder från familjens fotoalbum. Bilderna har senare visats runtom i världen och Miesenberger är en av de konstnärer som starkt och självklart arbetat med det personliga och privata och klarat balansgången att omvandla detta till en gemensam resonansbotten för var och en av oss – för våra egna minnen av bilder, dofter, händelser och ljud från barndomens gränslösa rike.

Miesenbergers bildvärld existerar på många olika plan. Den spänner över motsatsförhållanden såsom nutid och dåtid, mörker och ljus, jaget och kollektivet, glädje och sorg. Konstnären är inte intresserad av att berätta sin egen historia, istället kastar hon tillbaka frågan till betraktaren; vilken är din historia, vilken är din berättelse, din upplevelse? Hennes konst genomsyras av en stark ådra av nyfikenhet parat med en stor portion ödmjukhet. Med jaget och individen som utgångspunkt kan hon ställa högst relevanta och ständigt aktuella frågor om vad det faktiskt innebär att vara människa och belyser samtidigt barn och unga vuxnas villkor.

Miesenberger, utbildad vid Konstfack i Stockholm och på Parsons School of Design i New York, har sedan debuten 1993 haft separatutställningar och deltagit i många fler grupputställningar över Europa och USA.

Miesenberger finns representerad i samlingar som The Bonnier Group, Moderna Museet, Malmö Konstmuseum and Norrköpings Konstmuseum och i The Henry Buhl Collection i USA. "Stilla rörelse/Standing motion (landande/landing)" finns som permanent offentligt verk i Engelska parken i Varberg.