69
916946

Karin Mamma Andersson

(Sverige, Född 1962)
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
17 700 - 22 200 EUR
18 700 - 23 400 USD
Klubbat pris
240 000 SEK

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Karin Mamma Andersson
(Sverige, Född 1962)

"Döderhultarn"

Signerad Karin Mamma Andersson och daterad 1998 a tergo. Olja på pannå 62 x 44 cm.

Proveniens

Falnaes Konsthandel, Göteborg.

Listasafn Íslands, Reykjavik, "Carnegie Art Award 1998", 6 februari - 21 februari 1999.
Helsingin Taidehalli, Helsingfors, "Carnegie Art Award 1998", 9 januari - 24 januari 1999.
Stenersenmuseet, Oslo, "Carnegie Art Award 1998", 11 december - 27 december 1998.
Sophienholm, Lyngby, "Carnegie Art Award 1998", 15 november - 29 november 1998.
Konstakademien, Stockholm, "Carnegie Art Award 1998", 20 oktober - 1 november 1998.

Carnegie Art Award 1998, avbildad helsida i färg sid 27.

Karin Mamma Andersson skapar nordiska landskap som bebos av fantasifigurer och karaktärer från vår nordiska historia. Myt och verklighet möts i sin egen värld med referenser till konsthistorien. Målningen "Döderhultarn" är utförd under en period då Mamma Andersson intresserade sig speciellt för det sena 1800-talets nationalromantik och den folkloristiska tanken. Folkdräkten t ex förekommer ofta i målningarna från den här tiden. Målningens titel "Döderhultarn" refererar till Mannen från Döderhult, en av de mest folkkära skulptörer vi haft i Sverige. En av hans mest omtyckta skulpturgrupper är "Dansgrupp", ett motiv han studerade med stort intresse på nära håll då han själv spelade handklaver. Mamma Anderssons målningar är som fragmentariska berättelser och minnen där bilden är öppen för egna tolkningar. Kanske är det "Döderhultarn" som sitter på axeln och tittar på oss? "Döderhultarn" var en av tre målningar som Karin Mamma Andersson nominerades till Carnegie Art Award för 1998.

Konstnär