77
916920

Karin Wikström

(Sverige, Född 1959)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris

Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist fotografi och samtida konst
+46 (0)702 63 70 57
Karin Wikström
(Sverige, Född 1959)

KARIN WIKSTRÖM, Akryl på pannå, monogramsignerad

"Den goda smaken" 76,5 x 76,5 cm.

Repor. Slitage längs verkets yttre kant.

Konstnär

Wikström, Karin f. 1959 i Östersund, Svensk målare. Utbildad vid Kv.s Konstskola 1987-1988. Hovedskous Målarskola 1988-1990, samt Valands Konsthögskola 1990-1995. Bor och arbetar i Göteborg. Fick 2006 års pris från Lennart och Margareta Rodhes stiftelse med motiveringen: ”Hennes målningar blir till bilddikter, där även orden ibland får spela med i de oftast småformiga målningarna. Den nära vardagens bildrikedom omsätter och förvandlar hon till målerisk gåtfullhet med en stor portion humoristisk vemodighet eller drömsk uppsluppenhet”. Hon presenterar en egensinnig mytologi med mänskliga eller djurlika figurer ur fablernas och barnets bildvärld. Ibland fungerar de som alter egon, hennes eller andras, som skildrar människans sårbarhet, lidelser eller drömmar. Hennes målningar är ofta en berättelse, ibland med text, men utan titel för att betraktaren själv utan påverkan skall uppleva bilden. Allvaret i bilden ramas ofta in av en stillsam humor. Karin Wikström är såväl en skicklig tecknare som en subtil färgbehandlare.