85
912871

Fernandez Arman

(Frankrike, 1928-2005)
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 460 - 6 360 EUR
5 710 - 6 660 USD
Klubbat pris
42 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Fernandez Arman
(Frankrike, 1928-2005)

Bricka med teservis ur serien "Burned furniture".

Signerad Arman och numrerad 2/8, gjutarstämpel Fondeur Bocquel. 4 delar, patinerad brons ca 56 x 38 cm.

Tilläggslista

Tidigare angivet att skulpturen var från serien "The day after".

Proveniens

Galleri GKM, Malmö, inköpt sent 1990-tal.

Konstnär

I slutet av 1950-talet påbörjade han sina skulpturer, först serien Accumulations med vardagliga föremål och därefter Poubelles bestående av skräp.

Under 1960-talet reste Arman till New York för första gången där han ställde ut på såväl Cordier-Warren Gallery som MoMA. Han fortsatte att utforska skulpturen genom olika serier som Coupes (sågade och skivade objekt), Colères (sönderslagna och trasiga objekt), Combustions (brända objekt) och Inclusioni (assemblage av objekt inneslutna i polyester resin).

De kommande åren visades Armans verk både på Stedelijk Museum, Amsterdam (1964) och på Venedig-biennalen (1968). På 1970-talet skapade han assemblage med cement och bildelar i ett samarbete med Renault. 1973 blev han amerikansk medborgare då han flyttade till New York.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?