118
902749

Kåsa, ostämplad, silver, Sverige 1600-tal.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 450 - 1 940 EUR
1 660 - 2 220 USD
Klubbat pris

Oval på låg fotring. Runt livet graverad bandekor. Vågrätt handtag med dekor av änglamaskaron i kartusch, volutformad knopp. Längd 16 cm, vikt 118 gram.

Slitage, lagningar.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).