127
902508

Olof Fernlöf, tekanna, silver, Göteborg 1734, senbarock.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 070 - 3 510 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
44 000 SEK

Bukig, fotlös, driven dekor av raka knäckar, låg svängd pip, handtag av svärtat trä. Christian Hammers reparationsstämplar från 1858. Höjd 21 cm, vikt 482 gram.

Proveniens

Falk Somons samling: F.S. 150. Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

G. Upmark, Guld- och Silversmeder i Sverige, pl. 63. C. Hernmarck m.fl., Svenskt Silversmide del II, sid. 120, pl. 269, "... det vackra prov på göteborgsmästaren Olof Fernlöfs kostskicklighet, en tekanna utförd 1734...".