132
902505

Johan Pettersson Berg, tekanna, silver, Norrköping 1760, rokoko.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 090 - 3 530 EUR
3 220 - 3 680 USD
Klubbat pris
38 000 SEK

Invändigt förgylld. Bukig, på helslagen fot, driven dekor av svängda knäckar, på locket blomma, handtag av svärtat trä. Höjd 18 cm, vikt 410 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).