135
902491

Jacob Lampa, kaffekanna, silver, Stockholm 1777, rokoko.

Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
11 000 - 13 200 EUR
11 500 - 13 800 USD
Klubbat pris
170 000 SEK

Delvis förgylld, päronformad, på tre svängda bladfötter, livet med dekor av rosenbukett. Höjd 24,5 cm, vikt 810 gram.

Proveniens

Vera Sager. Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).