140
901083

Erik Sorsell, dryckeskanna, silver, Stockholm 1794, gustaviansk.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 870 - 3 820 EUR
3 250 - 4 340 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Invändigt förgylld, på tassfötter, livet med antikiserande medaljonger, locket med lagerkant och kotteknopp. Tumgrepp och hänkel med dekor av lagerblad. Höjd 24,5 cm, vikt 1.350 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).