143
902529

Julius Marianus Bergs, sockerskål med lock, silver, Stockholm 1786, gustaviansk.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Rund, urnformad, på fot, slät med pärlstav och stansad brodyr, vinkelböjda hänklar, på locket bärknopp. Stämplar även på locket. Höjd 17 cm, vikt 317 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).