151
902728

Sked med dubbel kerubknopp, ostämplad, Sverige 1600-tal, renässans.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
13 000 SEK

Förgylld, gjutet skaft, i bladet graverat ornament. Längd 16 cm, vikt 45 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).