156
907638

Sked, silver, icke identifierad mästarstämpel, troligen Bergen 1700-talets förra hälft.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
2 500 SEK

Slätt, platt skaft med klippta flikar, skaftet med punsade initialer. Längd 19,5 cm, vikt 45 gram.

Bladet med bristning.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).