159
902800

John Ruslen möjligen, dryckeskanna, silver, London 1680.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Klubbat pris
45 000 SEK

Cylindrisk, slät, svängt handtag med tudelat tumgrepp, på livet graverat vapen med inskriptionsband "PER CRUCEM AD CORONAM". Undertill minnesgravyr för Sir John Lech daterad 1950. Höjd 18 cm, vikt 840 gram.

Proveniens

Ekon. dr Peter Wallenberg (1926-2015).

Beträffande stämpel se Jackson sid. 130.