182
879100

Johan Lund, bröllopsbägare, silver, Stockholm 1715, karolinsk.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Delvis förgyllning, rak, slät med vågband, initialer och minneskravyr, på smal räfflad fot. Höjd 18 cm, vikt 382 gram.

Proveniens

Fried Baselier och Catarina Heyke