183
877578

Johan Dragman, ragoutskål, silver, Arboga (verksam 1701-1746).

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 750 - 7 660 EUR
6 500 - 8 670 USD
Klubbat pris
65 000 SEK

Delvis förgylld, oval, slät med parställda voluthänklar. Undertill graverad lodangivelse 22 5/8. Längd 21 cm, vikt 290 gram.

Slitage.

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 123