185
891106

Anna Catharina Berg, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1834.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Delvis svag förgyllning. Rund, på rund fot, svisselerad dekor av bladrankor och kransar, initialer, parställda hänklar av bevingade fabeldjur. Diameter 17,5 cm, vikt 387 gram.

Livet med små bucklor.