188
882275

Albrekt Lockert, sked, silver med dubbel kerubknopp, Stockholm (verksam 1623-1653-), barock.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 110 - 1 390 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Förgylld, gjutet fasetterat skaft med blad och vågband, bägge sodorna av bladet med rikt graverad barockdekor. Längd 17 cm, vikt 42 gram.

Proveniens

Falk Simons samling: F.S. 54