195
791775

Lars Boye, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1776, rokoko.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 310 - 1 570 EUR
1 370 - 1 640 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Invändigt förgylld, oval, på tre svängda bladfötter, profilerad mynningskant, livet med drivna och ciselerade blommor. Undertill lodangivelse 22 1/4. Längd 17,5 cm, vikt 290 gram.

Obetydliga bucklor.