197
905691

SOCKERSKRIN, silver, icke identifierad mästarstämpel, Stralsund 1700-tal, rokoko.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Ovalt, bukigt på fyra bladfötter med blomma, slätt liv med kartusch runt nyckelhålet, parställda hänklar samt på locket blommande kvist. Längd 20 cm, vikt 630 gram.

Proveniens

Grevinnan Blanche Bondes samlingar.