201
920402

Petter Eneroth, mjölkkanna, silver, Stockholm 1787, gustaviansk.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Invändigt förgylld, cylindrisk, på fyra tassfötter, slät med snås och pärlstavskanter, rakt svärtat trähandtag med tapp, på locket ros.Stämplat ägarvapen undertill samt lodangivelse 25 1/8. Även locket med stämplar. Höjd 14 cm, vikt 322 gram.