212
890749

Petter Adolf Sjöberg, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1820, empire.

Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
2 870 - 3 340 EUR
3 250 - 3 800 USD
Klubbat pris
34 000 SEK

Rektangulära, släta, med räfflat kantband, på locket stor kotteknopp i bladrosett. Även locken med stämplar. Längd 28 cm, vikt 1.270 + 1.240 gram.

Proveniens

Bysta, genom Sophie Gripenstedt.