216
902344

CG Hallberg, "Tasse de vin", 2 st, förgyllt silver, Stockholm 1936 och 1944.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris

Rund, med punsad prickdekor samt delvis godronnering, i botten mynt, tumgrepp av stiliserad orm. Runt mynningskanten gåvoinskription: Af Konung Gustaf V åt Hugo Hamilton vid älgjakt på Boo 29.9.1933. Samt: "Af Konung Gustaf V åt Hugo Hamilton Drottningholm julen 1943". Längd 11 cm, vikt 95 gram och 102 gram.

Proveniens

Gåvor från Konung Gustav V till Hugo Hamilton.