218
907063

Karl Hahn, ram, silver och emalj, S:t Petersburg före 1899, Empire-stil.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
22 000 SEK

Rektangulär, röd genomskinlig emalj på graverad grund med två ovaler för fotografier, centrerat eldflamma samt svanar i par, krönande gripar samt urna i silver. Bakstycke av elfenben stöd av silver med upphängningsring. Stämplad K.Hahn under hovleverantörmärket och silverstandard 88. Längd 14 cm.

Slitage, skador på glas och bakstycke. Flertalet små skruvar till bakstycket saknas

Proveniens

Gustaf (Gösta) Nobel (1886-1955)
Därefter i arv

Prospective purchasers are advised that several countries prohibit the importation of property containing materials from endangered species, including but not limited to coral, ivory and tortoiseshell. Accordingly, prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.