220
922615

FABERGÉ, verkmästare Antti Nevalainen, ram av nefrit, emalj och silver, St Petersburg, 1899-1908

Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 180 - 7 940 EUR
6 450 - 8 290 USD
Klubbat pris
120 000 SEK

rektangulär med vitopalfärgad genomskinlig emalj på graverad strålformad botten med silverram. Ytterram av nefrit. Över det ovala glaset en bandrosett av silver. Bakstycke av elfenben stöd av silver med upphängningsring. Stämplad med verkmästarens initialer och silverstandard 88. Baksidan av emaljplattan inristat "opal" med kyrilliska bokstäver. 15,5 x 13,2 cm

En liten skruv till bakstycket saknas

Proveniens

Köpt på Sotheby’s London, December 15, 1995, kat nr 564.

Prospective purchasers are advised that several countries prohibit the importation of property containing materials from endangered species, including but not limited to coral, ivory and tortoiseshell. Accordingly, prospective purchasers should familiarize themselves with relevant customs regulations prior to bidding if they intend to import this lot into another country.