238
909081

VÄVD TAPET, "Orphée jouant pour les Animaux", norra Nederländerna 1600-talets förra hälft - omkring 1600-talets mitt,

Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Klubbat pris

ca 246,5 x 194 cm. En s.k. cartouche mantelpiece tapestry. Gobelängteknik. Indelad i två delar. Överst en terrakottafärgad botten med rik polykrom dekor av två ymnighetshorn, frukt och blommor samt en bård med blommor och frukter samt i hörnen kartuscher med maskaron. Nedtill en stor kartusch med Orfeus som spelar för djuren. Ull och silke. Fodrad.
En snarlik s.k. cartouche tapestry, med samma motiv och design, är attribuerad till en verkstad i Delft och daterad 1620-1640, finns nu i Rijksmuseum i Amsterdam (inv. BK-NM-1999).

Något slitage och smutsig, fläckar, smärre skador och restaureringar, obetydliga hål. Tapeten blev restaurerad och fodrad på Livrustkammaren på 1970-talet.

Proveniens

Excellensen Fredrik von Essen, Strandvägen i Stockholm, omkring år 1900; Friherre Carl von Essen, Stockholm; Friherre Magnus Carlsson von Essen, Kaflås slott.

Nationalmuseum, Stockholm: Holländska utställningen, januari-mars 1959; Kunstindustrimuseet, Köpenhamn, oktober-november 1969; Rijksmuseum, Amsterdam, november-januari 1971-1972.

Böttiger, John: Tapisseries à Figures des XVIe et XVIIe siècles appartenant á des collections privées de la Suède, Stockholm 1928, plansch 38 i planschverket, text nr 39, sid 51 i textverket; Slott och herresäten i Sverige, Västergötland I, Malmö 1968, planscher sidor 213 och 219, text sid 224; Möjligen även i böckerna A history of Tapestry från 1973 och Tapestries in Scandinavia från samma år; Jämför Franses: Dutch Tapestry in the Golden Age 1590-1650 - Baroque Masterpieces from the Northern Netherlands, London 2007, planscher och text sidor 17, 44-50; Hartkamp-Jonxis, E. & Smith, H.: European tapestries in the Rijksmuseum, 2004, katalognr 60, sidor 236-238.