245
916874

Barbro Nilsson

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Barbro Nilsson
(Sverige, 1899-1983)

MATTA, "Tånga brun och grön", gobelängteknik, ca 228,5 x 171 cm, signerad AB MMF BN

(AB Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson).
Komponerad 1955.

Något slitage och smutsig, fläckar. Fransarna med obetydligt slitage, några saknas.

Jämför Möller, Viggo Sten: En bok om Barbro Nilsson, Stockholm/Barcelona 1977, färgplansch sid 69; Stensman, Mailis: Ännu Mera Mattor från Märta Måås-Fjetterströms ateljé i Båstad 1919-1999, Uddevalla 1999, färgplansch sid 11; Liljevalchs konsthalls katalog: Märta Måås-Fjetterström, Märta flyger igen, 90 år med Märta Måås-Fjetterström, Värnamo 2009, färgplansch sid 154-155.

"Tånga" komponerades till H55 (Helsingborgsutställningen 1955).