247
921872

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 690 - 7 590 EUR
6 520 - 8 690 USD
Klubbat pris
115 000 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

MATTA, "Blåringen", flossa, ca 308 x 210,5 cm, signerad AB MMF

(AB Märta Måås-Fjetterström). Komponerad 1931. Tillverkad efter 1941.

Något slitage och smutsig, fläckar. Långsidorna med smärre trampveck, kortsidorna med obetydliga skador, en hörn skadat, ställvis skadade fransar, några saknas.

Ett exemplar av "Blåringen" tillverkades för Svenska Akademien.

Formgivare