253
921375

Agda Österberg

(Sverige, 1891-1987)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 800 - 4 740 EUR
4 340 - 5 430 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Agda Österberg
(Sverige, 1891-1987)

MATTA, rölakan, ca 356,5 x 241 cm, signerad AÖ och broderat på baksidan AGDA ÖSTERBERG.

Sverige omkring 1900-talets mitt. Polykromt geometriskt mönster.

Något slitage och smutsig, fläckar. Skadade kortsidor och fransar, många saknas.