254
907897

Ingrid Dessau

(Sverige, 1923-2000)
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 800 - 4 270 EUR
4 340 - 4 890 USD
Klubbat pris
40 000 SEK

Ingrid Dessau
(Sverige, 1923-2000)

MATTA, rölakan, ca 255 x 213,5 cm, signerad KLH ID

(Kristianstad Läns Hemslöjd, Ingrid Dessau). Komponerad omkring 1900-talets mitt. Polykromt flikmönster.

Jämnt slitage, något smutsig, fläckar. Kortsidorna med smärre skador, en kortsida saknar fransar, en har skadade fransar och många saknas.