256
916878

Marianne Richter

(Sverige, 1916-2010)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 850 - 3 800 EUR
3 260 - 4 340 USD
Klubbat pris
25 000 SEK

Marianne Richter
(Sverige, 1916-2010)

MATTA, "Tolv Rutor, brun", rölakan, ca 249 x 175 cm, signerad AB MMF MR

(AB Märta Måås-Fjetterström, Marianne Richter). Komponerad på 1980-talet. (Ovanlig).

Något slitage och smutsig, fläckar. Fransarna med obetydligt slitage.