258
891808

VINGLAS. Sverige, Kungsholmsglasbruk, 1700-tal.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
540 - 719 EUR
569 - 759 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Tulpanformad cuppa, balusterben, omvikt fot. Graverad dekor av monogrammet AF under kunglig krona samt Nordstjärnan inom lagerkrans. Höjd 17 cm.

Proveniens

AF for the Swedish King Adolf Fredrick.