27
915467

SVÄRD, med svensk klinga m/1773 avsedd för det tunga kavalleriets pallascher. Senare fäste från 1800-talet.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
530 - 706 EUR
552 - 737 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Total längd 132, fästets längd 32 cm. Med svensk klinga m/1773 avsedd för det tunga kavalleriets pallascher. P-stämpel på övergången mellan klingbas och tånge. Den har slagits in i rustkammaren när klingan godkänts för Armén. På andra sidan finns en fragmentarisk smedstämpel, som troligen avser Johann Abraham Dinger, verksam i Eskilstuna klingbruk 1776-1786. Det var vid den här tiden som Wira bruk förlorade sitt privilegium som leverantör till Kronan efter att de därifrån levererade klingorna m/1773 visat sig hålla för låg kvalitet. I stället beställdes kavalleriets klingor från Solingen men några framställdes således även i Eskilstuna.

Proveniens

Säbylund, Närke.
Sannolikt tidigare rustkammaren på Wik Slott, Uppland.