307
875831

Carl Larsson

(Sverige, 1853-1919)
Utropspris
3 000 000 - 5 000 000 SEK
270 000 - 450 000 EUR
282 000 - 471 000 USD
Klubbat pris
Carl Larsson
(Sverige, 1853-1919)

Trädgårdsscen från Marstrand

Signerad C.L. Utförd 1889. Akvarell 60 x 47 cm.

Proveniens

Privat samling, Sverige.

Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Carl Larsson. Minnesutställning", utställning anordnad i samarbete med Nationalmuseum, september - oktober 1953, kat nr 84a.

Ulwa Neergaard, "Carl Larsson. Signerat med pensel och penna", 1999, upptagen i katalogdelen under år 1889, sid. 41 som nr 393 (under titeln "Fürstenbergs trädgård, Marstrand").

I denna idylliska trädgårdsscen, från 1889, spelar en inspirerad Carl Larsson ut sitt fulla register som akvarellmålare och färglyriker. Med utgångspunkt i det måleri Larsson utvecklade i Grez-sur-Loing skildrar konstnären den prunkande trädgården i Marstrand, där kyrkans torn reser sig mot horisonten, som ett färgsprakande Edens lustgård där olika färgfält växlar i mjuka subtila övergångar utan skarpa kontraster. Förgrundens välbevarade akvarellfärger vibrerar i de sensuellt skildrade blomstren där röda accenter återkopplar till hans raffinerade skildringar av vallmofält omkring Grez-sur-Loing.

Målningen är ett utsökt exempel på Carl Larssons stora begåvning som akvarellist i övergången mellan hans franska period och den senare produktionen uppe på Lilla Hyttnäs i Sundborn.

Akvarellen är högintressant utifrån det faktum att den ej förefaller vara avbildad i någon litteratur om konstnären samt endast utställd i publika sammanhang en enda gång: år 1953 på Carl Larssons minnesutställning på Liljevalchs i Stockholm. Vid det tillfället ställdes akvarellen ut under titeln ”Fürstenbergs trädgård, Marstrand”.

Det mesta talar för att motivet är hämtat från den trädgård som ligger mellan Drottninggatan och Hospitalsgatan. Detta ligger förmodligen till grund för den tidigare benämningen av akvarellen då den kände konstmecenaten Pontus Fürstenberg under ett antal somrar bodde i en våning i den intilliggande fastigheten på Hamngatan 9. Förutom Carl Larsson besökte även andra framträdande personer inom svenskt kulturliv Fürstenberg i Marstrand. Till dessa hör Anders Zorn och Selma Lagerlöf. Det sägs att Selma Lagerlöf skall ha suttit i den lilla trädgården bakom huset och skrivit på "Herr Arnes penningar" vars handling till stor del utspelar sig i och omkring Marstrand.

Konstnär