31
900519

KABINETTSKÅP, målningar i Frans Franken II:s art, barock 1600-talets andra hälft.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Svärtat trä. Målade figurscener. Bakom skåpdörrar lådor och fack, samt spegelgalleri. Längd 81, bredd 28, höjd 54 cm. Total höjd 104 cm. Nyckel finns.

Senare benställning. Skador. Färgbortfall.

Proveniens

Gustaf Trolle Bonde(1806-84) till Säfstaholm, Vidbyholm, Katrineholm, Herrestad, Bodsjö, Askaryd, Trolleholm, Hörningsholm ochToftaholms fideikommisser samt Kjesäter och Hesselby
dotter Louisa Ulrika Bonde af Björkö (g Liljencrantz)
dotter Louise Julie Jacquette Liljencrantz (g Åkerman)
dotter Elisabeth Åkerman (g Mörner, Sonstorp).