31
900519
KABINETTSKÅP, målningar i Frans Franken II:s art, barock 1600-talets andra hälft.

Svärtat trä. Målade figurscener. Bakom skåpdörrar lådor och fack, samt spegelgalleri. Längd 81, bredd 28, höjd 54 cm. Total höjd 104 cm. Nyckel finns.

Senare benställning. Skador. Färgbortfall.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

10 267 - 12 834 EUR

Klubbat pris:
75 000 SEK
Proveniens

Gustaf Trolle Bonde(1806-84) till Säfstaholm, Vidbyholm, Katrineholm, Herrestad, Bodsjö, Askaryd, Trolleholm, Hörningsholm ochToftaholms fideikommisser samt Kjesäter och Hesselby
dotter Louisa Ulrika Bonde af Björkö (g Liljencrantz)
dotter Louise Julie Jacquette Liljencrantz (g Åkerman)
dotter Elisabeth Åkerman (g Mörner, Sonstorp).

Kontakta specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist möbler, konsthantverk
+46 (0)8 614 08 37