318
920600

Gerda Tirén

(Sverige, 1858-1928)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 190 - 2 630 EUR
2 280 - 2 740 USD
Klubbat pris
55 000 SEK
Gerda Tirén
(Sverige, 1858-1928)

Konvalescenten

Signerad Gerda Tirén. Akvarell 22 x 33 cm.

Proveniens

Föreningen Svenska Konstnärinnor.

Gerda, född Rydberg, inleder på allvar sin konstnärsbana bara 17 år gammal när hon 1875 blir antagen som elev vid Konstakademien i Stockholm. Det är också här hon träffar sin blivande make Johan Tirén, men kärleken hindrar inte att de båda aktivt fortsätter leva ut sitt brinnande intresse för att måla. Efter åren vid Konstakademien lockar Frankrike och nyfikenheten på de nya strömningarna inom konsten är stor.

Gerda tillhörde tillsammans med Julia Beck, Elisabeth Keyser och Eva Bonnier en ny generation unga begåvade kvinnliga konstnärer som på 1880-talet drogo till Paris. De var starka kvinnor som tillsammans med sina manliga kollegor ställde sig på barrikaderna mot akademiens förlegade ideal. I Paris tar Gerda tidigt starkt intryck av det framväxande friluftsmåleriet, där konstnären målar ute i det fria - "en plein air" - istället för ateljén. Hon besöker också den svenska konstnärskolonin i Grez och fångar med stor teknisk skicklighet den silverskimrande, dallrande luften över blomrabatter och kålsängar.

1885 ställer Gerda ut vid Parissalongen, ett viktigt erkännande av hennes begåvning. Vi kan bara försöka föreställa oss känslan hos den unga svenskan som ännu inte fyllt 30 och får en plats på samtidens stora konstscen. Året efter gifter hon sig med Johan Tirén. De bosätter sig i Oviken i Jämtland och även Gerda inspireras nu av det landskap som hennes make blivit så betagen i.

Gerda fortsätter måla. Hon behärskar inte bara friluftsmåleriet med skicklig penselföring utan blir också uppskattad hos konstpubliken för sina porträtt och intagande bilder av barn. Det råder en intim och harmonisk atmosfär i interiörerna. Hon arbetar gärna i akvarell.

I sitt måleri tar Gerda fasta på barnens glädjeämnen och vardag. Auktionens intagande målning med den unga flickan som med benet i bandage drömmande tittar upp ur boken är ett fint exempel på detta. Det är en ögonblicksbild utförd med en mycket självsäker penselföring och en imponerande känsla för ljus och kolorit. Som betraktare går våra tankar osökt till Carl Larsson och interiörerna från Sundborn, men mästaren i detta fall heter Gerda Tirén.