321
881897

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
200 000 - 225 000 SEK
17 400 - 19 600 EUR
18 200 - 20 500 USD
Klubbat pris
200 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Lillan under leksaksträdet"/"Saga"

Signerad och daterad I.A.07. Tempera på duk 40 x 60 cm.

Proveniens

Fru Eva Arosenius-Dich (konstnärens hustru, född Adler); direktör Axel Adler, Göteborg; därefter i arv till nuvarande ägare.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Ivar Arosenius. Minnesutställning", 6 oktober-november 1926, kat nr 26; Finlands konstakademi/Ateneum, Helsingfors, 18 november - ?
1926, kat nr 23; Kunstforeningen, Oslo, början av januari - ? 1927, kat nr 23; Göteborgs konstförening/Konsthallen Göteborg, 19 februari - ?
1927, kat nr 23; Göteborgs Konstmuseum, "Ivar Arosenius 1878 - 1909", 22 november 1958 - 1 februari 1959, kat nr 150; Nationalmuseum, Stockholm, "Ivar Arosenius 1878-1909", 23 februari - 30 april 1978, kat nr 31; Borås Konstmuseum, "Ivar Arosenius", 20 november 1988 - 29 januari 1989; Malmö Museum, "Ivar Arosenius", 12 februari - 2 april 1989; Upplands Konstmuseum, Uppsala, "Ivar Arosenius", 16 april - 21 maj 1989; Göteborgs Konstmuseum, "Amateur/Eldsjäl", 20 maj - 17 september 2000; Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Ivar Arosenius", 30 januari - 11 april 2010.

Axel L. Romdahl, "Ivar Arosenius", 1944, avbildad helsida under nr 24; Nina Weibull, 'Lillans värld', artikel i "Ivar Arosenius", utställningskatalog, Nationalmuseum, Stockholm, 1978, omnämnd sid. 150 f. samt avbildad sid. 151; "Ivar Arosenius", utställningskatalog, Borås Konstmuseum/Malmö museum/Upplands konstmuseum, 1988/1989, avbildad helsida i färg sid. 69; Björn Fredlund, "Ivar Arosenius", 2009, upptagen i verkförteckningen under år 1907, sid. 202 som nr 39.