329
889535

Marmaduke Cradock, tillskriven

(Storbritannien, 1660-1717)
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
4 360 - 6 100 EUR
4 560 - 6 390 USD
Klubbat pris
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
(Storbritannien, 1660-1717)

MARMADUKE CRADOCK, tillskriven, olja på duk, ej signerad

Kolibri, fasan, duvor och änder. Uppfodrad duk 35,5 x 44,5 cm.

Uppfodrad duk. Smärre retuscher över hela duken. Gulnad fernissa. Krackelyr.

Proveniens

Inköpskvitto från Lane Fine Art Ltd medföljer.

I denna målning har den brittiske konstnären Marmaduke Cradock avbildat en kolibri, en fasan, några duvor och änder i samspel i ett parklandskap vid vattnet. Cradock var främst känd för sina fågelmotiv men avporträtterade även andra djur. Han var självlärd som konstnär och influerades av exempelvis Melchior d'Hondecoeter, Peter Frans Casteels, and Jakob Bogdani. Cradock studerade delvis direkt från naturen och föredrog att måla inhemska fåglar framför exotiska.